понеділок


Мотивація навчальної діяльності
на уроках хімії
"Усі наші задуми, пошуки і побудови
 перетворюються на порох,
якщо немає дитячого бажання вчитися."
Сухомлинський В.О.


         Питання мотивації навчальної діяльності учнів, формування та розвитку їх пізнавальних інтересів вивчається в дослідженнях видатних вітчизняних та зарубіжних педагогів і психологів  Б.Г.Ананьєва, Л.І.Божович, А.Маслоу, С.Л.Рубінштейна,О.М.Леонтьєва, А.К.Маркової, Г.І.Щукіної, Дж.Аткінсона, Дж.Брофі, М.Ксізентміхалі, Д.Макклелланда, М.Форда та інших.
         Мотиви - це складне, багаторівневе, внутрішнє психічне утворення, що акумулює інтереси, потреби, схильності, уявлення, потяги, очікування значущих для особистості результатів її діяльності. [1] У психології мотив розглядається як спонукання до дії потребою.
         Мотивація – сукупність взаємопов’язаних мотивів, які визначають спрямованість поведінки, впливають на емоції, прагнення, переживання та установки. Мотивація є  винятково важливим компонентом не лише навчання, але й будь-якої людської діяльності взагалі. Мотивація поділяється на:
        а) внутрішню, зорієнтовану на саму діяльність (її процес і (або) результат);
        б) зовнішню, зорієнтовану на фактори, які знаходяться поза межами діяльності      (заохочення від винагороди за діяльність або прагнення уникнути покарання).

середу


        Тема уроку: Альдегіди. Склад і будова молекул альдегідів. Альдегідна характеристична група. Загальна та структурні формули, систематична номенклатура і фізичні властивості альдегідів. Хімічні властивості етаналю,його одержання.
        Мета: Вивчити загальні формули та характеристичну групу альдегідів, гомологічний ряд, фізичні та хімічні властивості альдегідів; навчитися пояснювати вплив характеристичної групи на властивості альдегідів; наводити приклади альдегідів, складати їх молекулярні та структурні формули, характеризувати хімічні властивості етаналю (часткове окиснення),способи одержання етаналю, виявляти наявність альдегідів. Формувати в учнів екологічну грамотність і здорове життя, уміння вчитися впродовж життя. Розвивати хімічну мову, інтерес до вивчення хімії.
      Обладнання: проектор, екран, мультимедійна презентація.
      Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
      Форми роботи: бесіда, лекція, демонстрації 5,6 (5.Окиснення метаналю (етаналю) амоніаковим розчином арґентум (І) оксиду (віртуально). 6. Окиснення метаналю (етаналю) свіжоодержаним купрум(ІІ) гідроксидом (віртуально)).
Хід уроку
І. Організація класу.
   Привітання.
   Перевірка присутності.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
 Хімічний диктант (перевіряється вибірково):
1. Молекулярна формула фенолу.    
2. Які  фізичні властивості має фенол?
3. Закінчити рівняння реакції: С6Н5ОН+Na 4. Написати рівняння реакції взаємодії фенолу з натрій гідроксидом.
5. Написати рівняння реакції взаємодії фенолу з бромною водою.
6. Чи є фенол токсичною речовиною?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Які реакції називають якісними, або характерними?
2. Гідратація—це
3. Яку речовину одержують шляхом  гідратації етину?
4. Що таке функціональна(характеристична) група?

V. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося  ще з одним класом органічних сполук, які містять у своєму складі характеристичну групу та як вона впливає на їхні хімічні властивості. Отже – «Альдегіди»

VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Гомологічний ряд альдегідів, загальна формула

Формула
Назва IUPAK
Тривіальна назва
Метаналь
Мурашиний альдегід, формальдегід

Етаналь
Оцтовий альдегід, ацетальдегід
Пропаналь
Пропіоновий альдегід
Бутаналь
Масляний альдегід

Що спільного в будові всіх альдегідів?
Так, усі вони мають характеристичну групу – альдегідну (формільну)
Загальна формула альдегідів:
RCOH            або        CnH2nO
   Альдегіди— це оксигеновмісні органічні сполуки, які містять у своєму складі  альдегідну (формільну) характеристичну групу (1).
Систематичні назви альдегідів складають за назвою відповідного вуглеводню з додаванням суфікса -аль. Нумерацію ланцюга починають з карбонільного атома Карбону (2).

Фізичні властивості альдегідів пропоную вам самостійно вивчити і занотувати в зошит з підручника (вдома).

Хімічні властивості альдегідів зумовлюються їх будовою. Враховуючи наявність характеристичної альдегідної  групи, можна припустити, що властивості цих сполук   визначатимуться подвійним зв’язком та атомом Гідрогену альдегідної групи  (3). Зв’язок С = дуже полярний. Електронна  густина зміщена в бік атома Оксигену, що призводить до появи на ньому часткового негативного заряду. Карбонільний Карбон набуває часткового позитивного заряду.
                                                
Для альдегідів характерні реакції  приєднання і окиснення.

1.Реакції приєднання відбуваються за  місцем подвійного зв’язку. Відновлення або гідрування альдегідів призводить до утворення спиртів :

                   СН3—СОН   +   Н2             СН3—СН2—ОН

2.Реакції м’якого окиснення альдегідів є якісними реакціями:
а) Реакція «срібного  дзеркала»


Демонстрація 5.(віртуально) Учні роблять відповідні записи в зошитах для хімічних експериментів.

б) Взаємодія зі свіжоприготовленим розчином купрум (ІІ) гідроксиду:
Картинки по запросу альдегіди    (4)
Демонстрація 6.(віртуально) Учні роблять відповідні записи в зошитах для хіміних експериментів.


А тепер пропоную згадати якими методами можна отримати етаналь:
1.Гідратацією етину в присутності солей двовалентної ртуті (реакція Кучерова)

2.Мяким окисненням етанолу ( цю реакцію ми вивчали як якісну на одноатомні спирти):

 (5)

      Повідомлення учня про вплив деяких альдегідів на організм людини.                
Формальдегід - безбарвний газ з різким запахом, який є дуже токсичним. Його у великій кількості використовують на підприємствах меблевої, медичної, лісової промисловості, він обов'язковий компонент пластмас і ДСП. А без ДСП, як відомо, неможливе виробництво сучасних меблів.
      Ще одне джерело формальдегіду - панелі МДФ, лакофарбові матеріали і т.д. Найінтенсивніше формальдегід виділяється в теплому приміщенні з високою вологістю повітря. Процес виділення отрути посилюється поганою вентиляцією повітря.
       Ще одне джерело формальдегіду - бензиновий транспорт. Разом з вихлопами цей  компонент надходить в атмосферу.
       Формальдегід негативно впливає на роботу дихальної, зорової, нервової систем викликає алергію, злоякісні пухлини, лейкемію і мутаційні зміни в організмі людини. Ця канцерогенна речовина пригнічує весь організм.                                 Щоб мінімізувати вплив формальдегіду на організм необхідно:
-- уникати автомобільних заторів і намагатися не дихати вихлопними газами.
-- перевіряти якість меблів: всі елементи меблевої конструкції повинні бути заламіновані з усіх боків.
-- провітрювати житлове приміщення якомога частіше 
-- вирощувати кімнатні рослини, що поглинають формальдегід: папороті, хризантема кущова, драцена, плющ тощо.

      Оцтовий альдегід зустрічаєься в каві, дозрілих фруктах, хлібі, синтезується рослинами як продукт їхнього метаболізму. У великих кількостях ацетальдегід є токсином для організму людини. Етаналь є вагомою складовою цигаркового диму, проміжною речовиною при окисненні алкоголю в організмі.

VІІ.  Усвідомлення і закріплення знань.
      Вчитель об’єднує учнів у гетерогенні групи, які спочатку працюють з міні-тестами, потім складають по 5 запитань з відповідями «так» або «ні» для інших груп.
Міні-тест
1.                Назви альдегідів закінчуються на:
а) –ол;               б) –ал;               в) –ен;               г) –аль.
2. Функціональна група альдегідів:
а) – ОН;             б) – СОН;         в) – СООН;       г) – СН3.
3. Якi з даних речовин   можна використати для якісного визначення альдегідів:
а) СО2;               б) Сu(OH)2;      в)    Ag2O;         г) С2Н5ОН.
4. «Мурашиний альдегід», «формальдегід» - це тривіальні назви
а) етаналю;       б) пропаналю;   в) метаналю;   г)бутаналю.
5. Реакція Кучерова, продуктом якої є етаналь, - це:
а) гідрування етину в присутності солей двовалентної ртуті;
б) гідратація етину в присутності солей двовалентної ртуті;
в) повне окиснення етину;
г) дегідрування етилену.
6. Вкажіть формулу гексаналю:
а) СН3СОН;      б) С6Н13СОН;    в) С5Н11СОН;    г) С6Н13СООН;

VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

ІХ. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 17, занотувати фізичні властивості альдегідів.



Перелік використаних джерел:
1. https://svitppt.com.ua/himiya/aldegidi2.html
2. https://subject.com.ua/lesson/chemistry/11klas/36.html
3. І.В.Стеценко,І.Ю.Овчаренко «Усі уроки хімії». 10 клас.- Х.: Вид. група «Основа», 2018.
4. https://studopedia.ru/19_369079_tema--aldegidi-ketoni-ta-karbonovi-kisloti.html
5. https://naurok.com.ua/urok-himichni-vlastivosti-spirtiv-povne-i-chastkove-okisnennya-degidrataciya-vzaemodiya-z-luzhnimi-metalami-ta-gidrogen-galogenidami-16217.html